Ataş, emeklilerin sesi oldu

Ataş, emeklilerin sesi oldu

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, emeklilerin yaşadığı sıkıntıların çözümü için Meclis’e araştırma önerisi verdi.


“EMEKLİLER GEÇİM SIKINTISI YAŞIYOR”


Emeklilerin geçim sıkıntısı yaşadığını ve hayatlarını zar zor idame ettirebildiklerine dikkat çeken Ataş, Türkiye’deki emeklilerin diğer dünya ülkelerindekine oranla daha fazla sefalet içinde yaşadığını söyledi. Ataş, “Avrupa ülkeleri, Amerika, Japonya gibi gelişmiş sosyal devletlerde emekliler Türkiye’deki emekliler için hayal olan bu imkânlara sahipken, ülkemizde emekliler geçim sıkıntısı yaşamakta, hayatlarını zar zor idame ettirebilmektedirler. Japon bir emekli tüm temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra yurtdışında tatil yapabilirken, bir Türk emekli maaşıyla kirasını, doğalgaz, elektrik, su faturasını ödediği zaman maaşından geriye bir şey kalmamaktadır. Sosyal devlet ilkesinin gereği olan imkânlar emeklilerimize sağlanmamaktadır.” dedi.


EMEKLİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYOR


Türkiye’de 4.1 milyon emeklinin asgari ücretin altında maaş aldığının altını çizen Ataş, “Yaşlılık, toplumların en özen gösterilmesi ve korunması gereken bir kesimidir. Yaşlılarımızın yaşam kalitesinin artırılması, ekonomik ve sağlık yönünden desteklenmesi, millet ve devlet politikası olarak benimsenmelidir. Ülkenin kalkınmasında ve toplumun gelişmesinde büyük emekleri olan yaşlılarımız, saygıyı fazlasıyla hak etmektedir. Bu nedenlerle geçim derdiyle boğuşan emeklilerimizin sorunları araştırılıp, yaşam standartlarının geliştirilebilmesi için adil bir intibak yasası, katsayı ve gösterge sisteminin yeniden düzenlenmesi, emeklilere milli gelir artışından refah payı verilmesi gibi hususlar değerlendirilmelidir.” ifadelerini kullandı.


Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!