Belediyelerden tohum dopingi

Belediyelerden tohum dopingi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kocasinan Belediyesi ve Talas Belediyesi bu yıl da çiftçinin yüzünü güldürecek. Üç belediye çiftçiye 130 ton tohum desteği sunacak.

TOPLAM 133 TON TOHUM

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kentin en fazla tarım arazisine sahip olan Kocasinan Belediyesi ve Talas Belediyesi 2021 yılında da çiftçiye destek olmaya devam edecek. Bu kapsamda, Kocasinan Belediyesi 15, Talas Belediyesi 18 ve Büyükşehir Belediyesi 100 ton olmak üzere, her üç belediye de çiftçiye 133 ton tohum dağıtımı yapacak. Tohum dışında çiftçilere fide ve tarımla ilgili diğer alanlarda da destekler devam edecek.

TALAS’TA 2 YILDA 31 TON

Geçen yıl 13 ton tohum desteğinde bulunan Talas Belediyesi bu yıl bu miktarı 18 tona çıkaracak. Talas Belediyesi’nde geçen yıl ile birlikte tohum ekilen alan miktarı bin 600 dekara ulaşacak.

KOCASİNAN’DA ATA TOHUMU DESTEĞİ

3 yıldan bu yana her yıl 4 bin civarında çiftçiye 2 buçuk ton siyez tohumu dağıtan Kocasinan Belediyesi ise; bu yıl 30 dönüm araziye ekilmek üzere, 2 buçuk ton  genetiği değiştirilmemiş Gacer buğdayı tohumunun da dağıtımını yapacak. Ayrıca Kocasinan Belediyesi tarafından, bu yıl 60 dönüm araziye, yaklaşık 10 ton aspir tohumu ekilmiş olacak.

BÜYÜKŞEHİR’DEN 100 TON TOHUM DESTEĞİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi 100 ton yerli ve milli tohum ve yem bitkisi tohumu dağıtımı yapacak. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından sulu tarıma destek amacıyla 34 adet sulama tesisi yapılacak ve Türkiye’de üretim kapasitesinde birinci sırada olunan kabak çekirdeği için paketleme tesisi inşa edilecek.

BÜYÜKŞEHİR ENDEMİK BUĞDAY TÜRLERİNİN ÜRETİMİNİ TEŞVİK EDECEK

Desteklerle ilgili açıklamada bulunan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi olarak endemik bazı buğday türlerinin üretimini teşvik edici çalışmalar yapacaklarını belirtti. Büyükkılıç, “Kendi kendimize yetmemiz lazım. Bölgemizde bu türden doğal ve endemik ürünleri hayata geçirmemiz lazım. Aynı şekilde et ve süt ürünleri ile ilgili de bu konuda çalışma yapmamız lazım. Bunlara gerekli desteklerimizi fazlasıyla sürdüreceğiz, bu konuda talimatımı verdim.” dedi.

2021’DE 34 SULAMA TESİSİ

Tarıma olan desteklerinin, tohum dağıtımıyla sınırla kalmayacağının altını çizen Büyükkılıç, tarıma verilecek olan diğer desteklere dair şu bilgileri verdi:

“2021 yılında sulu tarıma destek amacıyla 34 adet sulama tesisi yapacağız. Ayrıca tarımı desteklemek amacıyla 5 adet traktör, 10 adet tohum eleme makinası ve 15 adet çeşitli tarımsal makina dağıtımını gerçekleştireceğiz. Kabak çekirdeği başta olmak üzere, ay çekirdeği, kayısı gibi ürünlerin kurutulması için 10 bin metrekare kurutma alanını ile kabak çekirdeği paketleme tesisini de hayata geçireceğiz. Bunun dışında, 21 adet hayvan içme suyu göleti ile bin adet sac sıvat dağıtımı ve 100 adet beton sıvat yapımını da 2021 yılında gerçekleştireceğiz.”

>>Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!