Elma üreticileri TARSİM’e isyan etti

Elma üreticileri TARSİM’e isyan etti

Yeşilhisarlı elma üreticilerinin TARSİM isyanlarını dile getiren CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “TARSİM üreticilerin zararını karşılamamak için bin dereden su getiriyor.” dedi.

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, CHP Yeşilhisar İlçe Başkanı Zafer Üçgül Yeşilhisar’ın Kuşçu ve Kovalı Mahallelerinde elma üreticileriyle bir araya gelerek, üreticilerin TARSİM (tarım sigortaları) ile ilgili şikayetlerini dinledi.

“TEFECİLERİN ELİNE DÜŞECEĞİZ”

Üreticilerden İbrahim Ceylan, TARSİM’in zararı karşılamaması durumunda üreticilerin tefecinin eline düşeceğini belirterek, mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Ürünlerin çiçekten değil, kulptan soğuk aldığını gerekçesiyel TARSİM’in zararı karşılamadığını belirten Ceylan, “3 bahçeye 23 bin lira sigorta borcum var. En az 20 bin lirada masraf yaptım. Ürünlerimizi don vurdu ama TARSİM çiçekten vurmamış, kulptan vurmuş diyerek, zararı karşılamıyor. Çiftçi olarak zaten borç sarmalı içindeyiz. Yüksek faizle ek kredi çekip, borcu borçla kapatmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

“ÖDEME ESNASINDA FARKLI KRİTERLER ÖNE SÜRÜYORLAR”

Kovalı Muhtarı Hakan Burcu da yıllardır TARSİM’e sigorta yaptırdıklarını ama TARSİM zararı karşılarken farklı kriterler ortaya çıkartarak, ödeme yapmadığını ifade etti. Ürünlerin çiçekten ya da kulptan soğuk almasının sonucu değiştirmediğini, üreticinin zarar gördüğünü ifade eden Burcu, TARSİM’in kriterleri net olarak belirtmesi ve söz konusu zararında kapsama alınması gerektiğini söyledi.

“BİN DEREDEN SU GETİRİYORLAR”

Çiftçilerin sorunlarını dinledikten sonra açıklamada bulunan CHP’li Arık, yetkilileri söz konusu sorunların çözümü için göreve çağırdı. Arık, “Çiftçi ürününün zarar görmesine karşılık ürünlerini TARSİM’e sigorta yaptırıyor. Ama TARSİM üreticilerin zararını karşılamamak için bin dereden su getiriyor. Çiçekten don vursaydı karşılardım, kulptan vurmuş karşılamam diyenler diğer taraftan geçmediğimiz köprüye dolarla ödeme yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Kurumsal Haber 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!