Ersoy: “Çiftçilerin beklentileri karşılık bulamadı”

Ersoy: “Çiftçilerin beklentileri karşılık bulamadı”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçen 265 sıra sayılı teklif üzerine TBMM Genel Kurulunda konuşma yapan MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, söz konusu kanun teklifinde çiftçilerin beklentilerinin karşılık bulamadığını söyledi.

İlgili kanunun, borç yapılandırmasında vatandaşın yarasına merhem olduğunu ancak çiftçilerin sorunlarına çözüm sunmadığını belirten Ersoy, “Görüşmekte olduğumuz kanun teklifinde vatandaşlarımızın kesinleşmiş alacaklarının yapılandırılması, kesinleşmemiş veya dava safhasında olan alacakların yapılandırılması, inceleme, tarhiyat aşamasında olan alacakların yapılandırılması, matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesi yönündeki talepler karşılık bulmaktadır. Bu düzenlemeler, vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda yapılmış ve beklentilerini büyük ölçüde karşılaşmıştır fakat özellikle de çiftçilerimizin beklentileri henüz tam anlamıyla karşılık bulamamıştır.” diye konuştu.

ELEKTRİK VE SU FATURALARI ÇİFTÇİ İÇİN BÜYÜK DERT

Girdi maliyetlerinden şikayetçi olan çiftçinin kuraklık ve don olaylarıyla birlikte üretimin azalmasıyla daha büyük sıkıntıya girdiğini söyleyen Ersoy, çiftçilerin elektrik faturalarını aylık olarak değil, hasat döneminde ödemesi önerisinde bulundu. Öte yandan dekar başına tohum ve maddi destek verilmesi önerisinde de bulunan Ersoy, çiftçinin bir diğer probleminin de sulama borçları olduğuna işaret etti. Ersoy, “Bir diğer husus olan çiftçi kardeşlerimizin sulama birliklerine olan borçlarının faizlerinin silinmesi de bize yoğun bir şekilde iletilen taleplerden bir tanesi. Bahsi geçen borçların da çiftçilerimizin talep ettiği gibi faizlerinin silinme ve hatta ana paranın taksitlendirilmesi hususunda düzenlemeler, çiftçilerimiz için faydalı olacak diye düşünmekteyim.” ifadelerini kullandı.

>>>Kurumsal Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!