“Hububat alım fiyatları yetersiz”

“Hububat alım fiyatları yetersiz”

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı hububat alım fiyatlarının çiftçinin maliyetini karşılayabilecek düzeyde olmadığını savundu.

Tarım üretimde girdi maliyetlerinin art arda gelen zamlar nedeniyle arttığını söyleyen Ataş, söz konusu zamlar karşısında hububat alım fiyatlarının yetersiz olduğunu belirtti. Ataş, “Açıklanan rakamlar zaten zor durumda olan çiftçinin derdine derman olmayacak, çiftçiyi üretimden vazgeçirecektir. Bu fiyatlar tekrar gözden geçirilmelidir.” dedi.

ARTAN MALİYETLERE DİKKAT ÇEKTİ

Fiyatların tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini dile getiren Ataş, “Cumhurbaşkanı arpa ve buğday alım fiyatlarını açıkladı. Buğday alım fiyatı ton başına yüzde 36 artarak bin 650 TL’den 2 bin 250 TL’ye, arpa alım fiyatı ise ton başına yüzde 37 artarak bin 275 TL’den bin 750 TL’ye yükseldi. Tarımsal üretim maliyetlerinde, tohumdan ilacına, akaryakıttan sulama ve elektrik fiyatlarına kadar girdilerin tamamında büyük artışlar yaşanmıştır. Son bir senede üre gübresine yüzde 82, sülfat fiyatına yüzde 74, DAP gübresine yüzde 87, taban gübresine ise yüzde 55 oranında zam gelmiştir. Arpa ve buğday alım fiyatlarına yapılan bu artışlar yetersizdir. Hububatta ton başına belirlenen 275 lira prim desteği çiftçinin beklentilerinin çok altında kalmıştır; bu fiyatlar, zaten zor durumda olan çiftçinin derdine derman olmayacak, çiftçiyi üretimden vazgeçirecektir. Bu fiyatlar tekrar gözden geçirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Kurumsal Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!