“Kadın Siyasetçiler’in sayısı artırılmalı’’

“Kadın Siyasetçiler’in sayısı artırılmalı’’

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, Türkiye’de kadın siyasetçilerin sayısının artırılması için, siyasi partilerin kadın kotalarını yükseltmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de siyasette kadının yerini değerlendiren CHP İl Başkanı Özer, partilerde kadın siyasetçi sayısının azlığından yakındı. Bu durumdan çıkış formülünün, siyasi partilerin kadın kotasını artırmasına bağlayan Özer, “Bizim topraklarda zordur, aslında dünya da da kadın olmak zordur. Ama Türklerin yapısına baktığınız zaman biz zaten geçmiş dönem kendi ırkımızda anaerkil bir toplumuz. Biraz onun özlemi var bizde. Ama artıları da çok fazla kadın siyasetçi olmanın. Cumhuriyet Halk Partisi’nde genel başkanımızın yüzde 33 bir cinsiyet kotası var. Bu Türk siyasetinde özellikle de CHP kadınlarımızın önünü gerçekten açıyor. Bizim hedefimiz elbette ki bunun yüzde 50‘lere çıkması. Ama benim farklı bir hayalim var. Bu yüzde 33 cinsiyet kotasını bizim toplumumuz kadın kotası olarak algılar. Ama ben gün gelecek diyorum bu kotayı erkeklere uygulayacağız. Onlar bunu yaşasınlar istiyoruz. Ama şunu da belirtmek istiyorum. Özellikle sadece kadın olduğunuz için değil hak ettiğiniz için olmanız gerekiyor. Emek vermeniz gerekiyor. Bunu aslında bir  cinsiyete bağlamak doğru değil.” diye konuştu.

“KADIN KENDİNİ İSPATLAMAK İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞMAK ZORUNDA”

Kadınların her ortamda kendilerini ispatlamak için erkeklere göre daha çok çalışmalarının gerektiğini vurgu yapan Özer, “Eğer kadınsanız emin olun bir erkekten daha fazla çalışmak zorundasınız. Kendinizi çok ispat etmek zorundasınız. Daha çok emek vermeniz gerekiyor. Ataerkil bir toplumda onlar bir adım daha önde hayata başlıyorlar. Bizler bunun mücadelesini veriyoruz. Onun için diyoruz biz cumhuriyet kadınlarıyız. Atamızın kadınlarıyız. Bu mücadele bizi daha güçlendiriyor. Cinsiyet ayrımcılığı toplumumuzda çok fazla var. Kayseri’ye gelecek olursak, cinsiyet ayrımcılığında eşitlikte Türkiye genelinde 68. sırada. Toplumun yapısı bu aslında. Ama bu bizleri aslında yıldırmıyor. Daha da güçlendiriyor. Daha kararlı ve azimli oluyoruz. Daha inançlı çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

>>Kurumsal Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!