Kayseri Üniversitesi 3 yaşında

Kayseri Üniversitesi 3 yaşında

2018 yılında kurulan 16 devlet üniversitesi arasında yer alan Kayseri Üniversitesi üç yaşını doldurdu.

Kayseri Üniversitesi’ndeki çalışmaları değerlendiren Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, üniversite olarak uygulama ve proje odaklı çalışmalar ile topluma üst düzey katkı sağlamayı misyon edindiklerini söyledi. Üç yıl gibi kısa bir sürede Kayseri merkez ve ilçelerindeki kampüs yapılanmasını büyük ölçüde tamamlayarak eğitim-öğretim, araştırma ve topluma katkı boyutundaki görevlerini en etkili biçimde yerine getirdiklerini kaydeden Rektör Karamustafa, şunları söyledi:

“MAKARR-I ULEMA TANIMINA LÂYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

“Makarr-ı Ulema (ulemalar şehri) olarak bilinen Kayseri; sanayi, ticaret, sağlık, kültür ve turizmde olduğu gibi eğitimde de Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden olup, üçü devlet ve biri vakıf olmak üzere dört üniversiteye sahiptir. Kayseri Üniversitesi, Kayseri’deki devlet üniversitelerinin en genci olmakla birlikte, bünyesine katılan ve uzun yıllara dayanan geçmişe sahip akademik birimlerinin deneyimli kadroları ile güçlü altyapıları sayesinde faaliyetlerini zaman kaybetmeden etkin bir şekilde yürütmeyi başarmıştır. Üniversitemizin kurulmasıyla birlikte süratle merkez ve ilçelerindeki kampüs yapılanma çalışmalarına başlanmış, aktif olmayan meslek yüksekokullarının eksikleri tamamlanarak eğitim faaliyetleri aktif hale getirilmiştir. 15 Temmuz Yerleşkesinin Üniversitemize tahsis edilmesinin akabinde zaman kaybetmeksizin taşınma süreci tamamlanmış, kurumsallaşma adına önemli adımlar atılmıştır. Tüm bu altyapı çalışmaları yapılırken de “eğitim-öğretim” ve “araştırma” faaliyetlerinin kalitesinin artırılmasına yönelik önemli çalışmalarda bulunulmuş, üniversitemizin asli görevlerinin olması gerektiği gibi yerine getirmek çalışmalarından da asla taviz verilmemiştir. Üniversitemiz genç yaşına rağmen koronavirüs pandemisine bağlı olarak bir zorunluluk olan uzaktan eğitim faaliyetlerini en etkin yürüten kurumlar arasında yer almıştır. Bu süreçte, hayırseverlerimizle olan bağlantılarımızı güçlendirerek gerek merkez kampüsümüz gerekse ilçe kampüslerimizde çok sayıda bina, salon ve sosyal tesis gibi hizmet alanlarının protokollerini imzalanmış ve bunların birçoğunu neticelendirerek faaliyete geçirilmiştir.”

“ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ”

Üniversite olarak sanayi işbirliğine önem verdiklerini de belirten Rektör Karamustafa, “Bu çerçevede üniversite-sanayi işbirliğini en üst düzeye çıkarabilmek için bir taraftan organize sanayi bölgelerinde meslek yüksekokulu açmaya yönelik girişimlerimiz devam etmekle birlikte, mevcut meslek yüksekokullarımızın da sanayi ile yakın işbirliği içerisinde olması amacıyla çalışmalarda bulunmaktayız. Öğrencilerimizin sektörün ihtiyaçlarına uygun bilgi ve donanımla teçhiz edilmeleri suretiyle sanayinin gücünü artırmak ve öğrencilerimizin mezuniyet sonrası istihdam edilebilirliklerinin artırabilmek amacıyla bu işbirliklerinin son derece önemli olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.

“UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİ ÖNCELİĞİMİZ”

Öte yandan uygulama ve araştırma merkezlerinin varlığını artırmayı da önemsediklerinin altını çizen Rektör Karamustafa, bu merkezlerde yürütülen çalışmalarda kamu ve STK işbirlikleriyle projeler ürettiklerine dikkat çekti. Rektör Karamustafa, “Bu projelerden şehrimize ve bölgemize yüksek düzeyde faydalar sağlayan sonuçlar alınmaya başlaması da bu çerçevede üstlendiğimiz misyon adına bizleri motive etmekte ve ilerleyen yıllarda ortaya çıkacak katma değerin çok daha yüksek seviyelere ulaşacağına ilişkin inancımızı da güçlendirmektedir.” dedi.

“STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞMALARI İLE KURUMSALLAŞMANIN ÖNÜNÜ AÇIYORUZ”

Ayrıca, stratejik planlama çalışmaları ile kurumsallaşma aşamasında önemli adımlar attıklarını da belirten Rektör Karamustafa, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Stratejik plan kapsamındaki hedeflerimizi süreklilik içerisinde izliyor, değerlendiriyor ve hedeflerimize ulaşmak için gerekli tüm çalışmaları titizlikle yürütüyoruz. Günümüz itibariyle Üniversitemiz, Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun (YÖKAK) dış denetim sürecinden geçmektedir, bu sürecin de Üniversitemizin vizyonuna ciddi katkılar sağlayacağından hiç şüphemiz yoktur. Üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimini kurarak en üst düzeyde yapılandırdık ve araştırmacılarımıza bu kapsamdaki destek hizmetlerini en etkin bir şekilde sağlamaya başladık. Araştırmacılarımızın tüm faaliyetlerinin kayıt altına alınarak, performans değerlendirmeleri yapmak üzere ülkemizin en kapsamlı altyapılarını kurumumuza kazandırdık. Yine devlet politikamız olan ‘Açık Bilim ve Açık Arşiv’ uygulamaları konusunda politika belgemizi oluşturduk ve uluslararası standartlarda gerekli altyapıları kurduk.”

“ADANMIŞLIK RUHU İLE ÇALIŞIYORUZ”

Üniversitedeki iç halkla ilişkiler çalışmalarıyla da, personel ve öğrencilerde kurum aidiyetinin geliştirilmesi noktasında önemli adımlar attıklarını söyleyen Rektör Karamustafa, “Dünyanın önde gelen üniversitelerinin yüzlerce yıl eskiye dayanan geçmişleri olduğunu ve büyük mali kaynaklara sahip olduklarını biliyoruz. Ancak, Üniversitemizde bu dönemde atmakta olduğumuz sağlam temeller üzerinde kararlılıkla ilerleyerek önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde önemli mesafeler kat edeceğine ve ülkemizdeki önemli yükseköğretim kurumları arasında yer alacağına inancımız tamdır. Bu inanç ve görev bilinci ile adanmışlık ruhu içerisinde şehrimize ve ülkemize en üst düzeyde hizmet etmeye emin adımlarla devam etmekteyiz. Üniversitemizin üçüncü kuruluş yıl dönümünün tüm akademik ve idari personelimize, öğrencilerimize, Kayseri’mize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, Üniversitemize katkı sağlayan ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

>>>Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!