Kayseri’de ‘o bildiri’ye kınama

Kayseri’de ‘o bildiri’ye kınama

Kayseri’de bazı kurum ve kuruluşlar ile STK’lar, 103 emekli amiral tarafından yayımlanan ‘Montrö Bildirisi’ni kınadı. Türkiye’de ise 910 dernek, 408 vakıf, 27 üniversite, 114 oda, 550 sendika, 46 federasyon muhtıracı amiraller hakkında suç duyurusunda bulundu.


“SİYASETE AYAR VERME HAMLESİ”


AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, gece yarısı yayınlanan bildiriyi, ‘siyasete ayar verme hamlesi’ şeklinde değerlendirerek, “Bu bildiriye en çok sevinenlerin FETÖ’cüler, PKK’lılar, Türkiye düşmanları olduğunu düşünüyorum. Yani Türkiye ile mücadele eden kim varsa bu bildiriden çok hoşnut olmuştur. Bu bildiriye sevinenlerin açıktan ya da gizliden buna destek olduğunu inanıyorum. Bunun adli ve idari soruşturmalarla açığa çıkarılmasından yanayım.” dedi.


“ART NİYET ARANMALI”


Üniforma kisvesi altında söylenen sözlerde art niyet aranması gerektiğini belirten Özhaseki, “Bunlar bizim yaşlara yakın insanlar. 90’lı yıllarda veya biraz daha erken subaylığa başlamışlardır. Bunlar 80 ihtilalini gördüler. 28 Şubat’ı yaşadılar. 60 ve 70 ihtilallerini de okudular, biliyorlardır. FETÖ’nün her şeyiyle ortaya çıktığı bir zamanda 90’lı yılların askeriyeye sızdıkları, bütün öğrencileri tesir altına aldıkları bir ortamın subayları olarak görüyorum. Bunlar o dönemlerin hesabını vermek yerine şimdi kalkıp siyasi iradeye ayar vermeye çalışmaları kabul edilebilir bir şey değil.” şeklinde konuştu.


“BUNDAN BİRİLERİ MEDET UMUYOR”


Bu tür bildirilerden medet umanlar olduğunu kaydeden Özhaseki, “Bizim hükümetimizin ilk günlerinde nisan muhtırası vardı, onu da elimizin tersiyle ittik. Biz vesayetçi yapıyı toprağın altına gömen bir iktidarız. Şükürler olsun bizim dönemimizde ihtilal denemeleri, muhtıra, bildiri vs hiçbirinin işe yaramadığını bütün dünya gördü. Şimdi biz buna karşıtlığımızla bilinirken birileri de buna seviniyorsa işte bunların kim olduğunu bir görmek lazım.” ifadelerini kullandı.


MEMUR-SEN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU


MEMUR-Sen Şube Başkanı Aydın Kalkan ve Memur-Sen üyeleri de, Kayseri Adliyesi önünde 104 emekli amiralin yayınladığı bildiri hakkında yaptığı basın açıklamasının ardından suç duyurunda bulundu.
Suç duyurusunda bulunmadan önce basın mensuplarına açıklamada bulunan Başkan Aydın Kalkan, bildiriyi, ‘bir grup emekli amiralin vesayet dönemlerine duyduğu özlemin göstergesi’ olarak tanımladı. Kalkan, “Milletin inancından iradesinden, medeniyet değerlerinden kopmuş millete yabancılaşmış bir zihniyetin taşıyıcısı olan bu asker emeklilerinin aktif görevde oldukları dönemde neye hizmet ettikleri herkesçe bilinmektedir. ‘Deniz kuvvetleri emeklisi’ sıfatıyla yayınladıkları bildiri içerik itibariyle göstermiştir ki bunlar olsa olsa ‘Amiral eskisi’dir. Eski düzenin kafasını konuşturan bu 104 vesayet mankurtu Kanal İstanbul ve Montrö anlaşmasına dair cümleler üzerinden ‘fikir beyanı’ adı altında çeşitli iletişim kanallarından gece yarısı deklare ettikleri ‘muhtıra çağrışımlı’ bir açıklamayla siyasete ve millet iradesine müdahale etme niyetlerini beyan etmişlerdir.” diye konuştu.


GÖNÜLLLÜ KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ DE KINADI


Gönüllü Kültür Teşekkülleri üyeleri de, Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek, ‘Montrö Bildiri’sine karşı basın açıklaması yaptı. “Darbelere dur de”, “Darbelere hayır” sloganlarının atıldığı basın açıklamasının sözcülüğünü yapan Gönüllü Kültür Teşekkülleri Başkanı Ahmet Taş, söz konusu bildiriyi kınadıklarını ve ülkenin iradesine karşı olan bu ve bunun gibi her türlü teşebbüsün karşısında olduklarını belirterek, anayasa karşısında amirallerin suçlu olduklarını ifade etti.


“MİLLİ İRADENİN YANINDAYIZ”


Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü tarafından “Mili iradenin yanındayız” başlığıyla yayımlanan bildiride, “Demokrasi ve bilimin ışığında eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdüren Erciyes Üniversitesi mensupları olarak aziz milletimizin hür iradesine karşı yürütülen girişimleri şiddetle kınıyoruz. Milli iradeyi hiçe sayanların 15 Temmuz hain darbe girişiminde olduğu gibi her zaman karşısında olacağız.” ifadelerine yer verildi.


“HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR”


Kayseri Üniversitesi Rektörlüğünce “Milli iradeye saygı” başlığıyla yayınlanan bildiride de “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” düsturunu içine sindiremeyerek vesayet özlemiyle her fırsatta ülke menfaatlerine karşı saldıran tüm yapılara ve özellikle darbe heveslilerine karşı her zaman milli iradenin yanında olunacağı vurgulandı.
HAK-İŞ Konfederasyonu Kayseri İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik de yaptığı yazılı açıklamada, darbe, ihtilal ve bütün antidemokratik müdahalelerin demokrasilerde yerinin olmadığını belirtti.

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!