KGK “Basın özgürlüğünü hiçe sayan bir genelge yok hükmündedir”

KGK “Basın özgürlüğünü hiçe sayan bir genelge yok hükmündedir”

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kamuoyunda tartışma yaratan genelgesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Basın özgürlüğünü hiçe sayan bir genelge yok hükmündedir.” ifadelerine yer verdi.


KGK Kurucu Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, konuyla ilgili açıklamasında, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş imzasıyla yayınlanan ve güvenlik güçleri tarafından görevini ifa ederken ses ve görüntü alanların engellenmesi, kanuni şartların oluşması halinde kanuni işlem yapılması yönündeki genelgenin, sahada görev yapan gazetecilerin çalışma şartlarını engelleme amacına hizmet ettiğini söyledi.


ŞEFFAFLIK VE HABER ALMA HAKKINI ENGELLİYOR


Söz konusu genelgeyle, demokratik bir toplumun en temel ilkelerinden olan şeffaflık ve haber alma hakkının ayaklar altına alındığını belirten Dim, “Genelgede, Anayasa’nın 20’nci maddesine atıfta bulunulurken, aynı yasanın 26’ncı maddesinin, ‘Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.’ dediği gözden kaçırılmış görünmektedir. Yerleşik hukuk ve Yargıtay kararlarına göre, iki hakkın çatışması durumunda, iki değeri aynı zamanda koruma altına alması düşünülemez. Burada gözetilmesi gereken toplum yararıdır. Genelge ile toplumun haber alma hakkı engellenmektedir. Güvenlik güçleri herhangi bir olaya müdahale ederken, önceliği fiilen devam eden duruma mı yoksa görüntü ve ses kaydını yapanlara yönelik işleme mi vereceklerdir.” dedi.


GAZETECİLERİN GÖREV YAPMASINA ENGEL TEŞKİL EDİYOR

Genelgede belirtilen, kamusal alanda yapılan kayıtların, özel yaşamın veya kişisel verilerin korunması ihlaline neden olmadığının altını çizen Dim, genelgede basın mensuplarına yönelik detaylandırma yapılmadığına ve genelgenin, kamuoyunu ilgilendiren konularda gazetecilerin görev yapmasına engel teşkil ettiğine dikkat çekti.


GENELGELER YASALARA AYKIRI OLAMAZ


Genelgelerin yasalara aykırı olamayacağını kaydeden Dim, “Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesi bırakın yasaları, Anayasa’ya aykırıdır ve bu nedenle yok hükmündedir. Güvenlik güçlerinin olaylara, yasaların kendilerine verdiği yetki ile müdahale etmesi kaçınılmazdır. Bu genelge ile güvenlik güçlerinin olaylara müdahalesi esnasında, yasaların kendilerine tanıdığı hakların aşımına yönelik görüntülerin alınmasının önüne geçilmek istendiği aşikardır. Genelgeye göre, gazetecilerin gerçek ve hayatın içinde yaşanan olayları değil, çalıştıkları kuruma çiçek-böcek haberleri göndermeye zorlandığı da ortadadır. Hiçbir demokratik çağdaş toplum ve ülkede böyle bir genelge kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

>>Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!