Öğretmenlerin atama krizi!

Öğretmenlerin atama krizi!

Atanamayan öğretmenler, Aksaray ,Niğde, Tokat, Kırşehir ve Trabzon’daki kaderdaşları ile eş zamanlı eylem yapmak için Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi

Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen öğretmenler atanacak öğretmen sayısının yeterli olmadığını ve bir çok öğretmen adayının açıkta kalacağını dile getirdi. Yapılan açıklamada her geçen senelerde atanacak öğretmen sayısının bir önce ki seneye göre değişikenlik gösterdiğini dile getirildi. 

Bağımsız olarak hareket eden grubun eylemine, Eğitim Bir-Sen ve Türk Eğitim-Sen üyeleri de destek verdi.

Atama bekleyen öğretmenler adına konuşan Rabia Olgun ; ”İhtiyaç sayısı 138 bin olan öğretmen sayısına 20 bin atama kontenjan açılmasının yeterli olmadığını dile getirdi.

‘’ATAMA SAYILARI HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI’’

Açıklamalarına devam eden Olgun, ”Devletimizin bizi öğrencilerimize kavuşturacağını düşünerek aylarca bekledik. Fakat yapılacak 20 bin öğretmen ataması Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un her seferinde söylediği 40 bin üzeri atama için çalışıldığına dair sözlerine ters düşmüştür. Biz atama bekleyen öğretmenleri maalesef hayal kırıklığına uğratmıştır. üstelik yapılacak olan 20 bin atama, bu sene emekli olan ve Haziran’da emekli olacak öğretmenlerin oluşturduğu kadro boşluğunu doldurmayacak. Verilen atamanın öğretmen açığını kapatma noktasında da hiçbir etkisi olmayacaktır.” dedi.

‘’SON YİRMİ ÜÇ YILIN EN DÜŞÜK ATAMA SAYISI’’

108 bin öğretmen açığı olmasına rağmen 80 bin 583 ücretli öğretmenin görev yaptığını vurgulayan Olgun, ”2017 yılında yapılan 25 bin atamadan sonra sayının yetersizliği nedeniyle, KPSS puanlarının geçerlilik süresi 2 yıla çıkarılmıştır. Bu değişiklik karma alıma neden olmuş ve ortaya çıkan karma alım uygulaması, her geçen yıl öngörülemeyen mağduriyetler doğurmuştur. Bu yüzden 2020 KPSS puanlarının geçerliliği sona erdikten sonra, karma alımın uygulamadan kaldırılacağı açıklanmıştır. Bu durumda karma alım yapılan yıllarda sınava giren öğretmenler 2017 puanlarıyla üç atamaya dahil olarak 65 bin alım için, 2018 puanlarıyla 4 atamaya dahil olarak 80 bin alım için, 2019 puanlarıyla 3 atamaya dahil olarak 60 bin alım için tercih yapma hakkına sahip oldu. 2020 KPSS’de yüksek puan alarak branşlarımızda iyi derece alan bizler ise, 2017’de yapılan atamdan daha düşük bir sayı olan 20 bin atama açıklamasıyla mağdur olduk. Bu sadece karma alım yıllarının değil, son 23 yılın en düşük atama sayısıdır.” diye konuştu.

Olgun, 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama daha istediklerini sözlerine ekledi.

>>Tarık Sena KÖSEDAĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!