“SMA taramaları evlilik öncesi testlere dahil edilmeli”

“SMA taramaları evlilik öncesi testlere dahil edilmeli”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, evlilik öncesi yapılan tarama testlerine SMA taramasının da dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

Arık, SMA hastası bebekleri bulunan bir aileyle Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Evlilik öncesi yapılan tarama testlerinin 1930 yıllarına ait olduğunu, testlerin günümüz şartlarına göre güncellenmesi gerektiğini söyleyen Arık, SMA taramalarının bu testlere dahil edilmesi gerektiğini savundu.

İLAÇ LOBİLERİ TESTLERİ BİLEREK ENGELLİYOR

Türkiye’de yılda 200 çocuğun SMA hastası olarak dünyaya geldiğini belirten ilaç lobilerinin SMA testini bilerek engellediğini ileri sürdü. Evlilik öncesi tüm çiftlere SMA tarama testi yapılmasının önemini vurgulayan Arık, şöyle devam etti:

“Belinay için gen tedavisine istenen para 2 milyon 300 bin dolar. Sağlık Bakanlığı bu ücreti karşılamıyor. Her şeyden tasarruf olur ama sağlıkta tasarruf olmaz. Tarama masrafları bugün 40-60 lira arasında. 2019 yılında 550 bin çift evlenmiş. Bu çiftlerin tümünü tarasak 5 milyon dolar tutacak. Bugün SMA hastası iki çocuğun tedavisi için istenen paraya tüm evlenecek çiftleri taramış olurduk. Bu insanları bu çaresizliğe neden itiyorsunuz. Sağlık Bakanı çıkıp ‘Evlenecek çiftlerin tümü SMA testine tabi tutulacak’ dese artık hiçbir çocuk SMA hastası doğmayacak.”

>>>Kurumsal Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!