“Türkiye, Avrupa için şans”

“Türkiye, Avrupa için şans”

Pandemi sürecinde Türkiye ile Avrupa ilişkilerini değerlendiren Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan, Türkiye’nin Avrupa’nın ekonomik ve siyasi etkinliğini artırabilecek bir şans olduğunu söyledi.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Türkiye’nin Avrupa için çok önemli olduğunu ve Kovid 19’un da bu önemi bir kez daha gösterdiğini belirtti. Bu durumun önümüzdeki süreçte daha iyi anlaşılacağını belirten Nursaçan, “Kovid 19 Türkiye’nin Avrupa için konumunu ve önemini bir kez daha göstermiştir. Türkiye gibi güvenli ve kaliteli üretim yapan bir ülkenin olması Avrupa için şanstır. Avrupa’nın bu şansı kullanmak için ülkemiz hakkındaki ön yargılarını bir kenara bırakması ve ticari alandaki ihtiyaçlarını giderebilecek ülkeleri daha iyi değerlendirmesi gerekir.” dedi.

“TÜRKİYE OLMADAN AB OLMAZ”

Türkiye olmaksızın Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yaşadığı sorunların çözülemeyeceğinin altını çizen Nursaçan, “Avrupa’nın bir parçası olan Türkiye, Birliğin karşılaştığı sorunların çözümü ve etkinliğinin artırılması hususunda üzerine düşeni yapmaya hazırdır. Ülkemizin katkısı ve desteği olmadan Birliğin güçlü bir şekilde varlığını devam ettiremeyeceği aşikârdır’ ifadelerini kullanmıştı. Avrupa’nın stratejik sabır ve vizyon eksikliğinin kalıcı bir rahatsızlık olmadığını umut ediyoruz. Türkiye’ye bakış açısı elbette ki değişecektir ve bu değişimi sağlayacak en önemli unsurlardan birisi de aramızdaki ekonomik ilişkiler olacaktır.” diye konuştu.

“SİYASİ ENGELLER TİCARİ BAKIŞLA KALDIRILABİLİR”

Avrupa’nın Türkiye’ye karşı geliştirdiği olumsuz siyasî bakış açısının, geliştirilecek olan ticarî ilişkilerle değiştirilebileceğine dikkat çeken Nursaçan, “Siyasi bakışla konulan engeller kaldırılmalıdır, çünkü Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasındaki ticaretin gelişmesi hem Avrupa’nın hem de Türkiye’nin menfaatinedir. Avrupa ile Türkiye arasındaki ekonomik gelişme zamanla siyasi bakış açısındaki anlaşmazlıkları da giderecek ve bu durum Türkiye’ye ön yargılı bakan zihniyetin direncini de kıracaktır.” ifadelerini kullandı.

>>Kurumsal Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!