BAL NİHAYET !

Ha başladı, ha başlayacak derken sonunda beklenen an geldi. Önceki gün Bölgesel Amatör Lig fikstürü çekildi ve lig için geri sayım başladı.

Tam bir yılan hikâyesine dönen Bölgesel Amatör Lig, sıkıştırılmış bir takvimle oynanacak.

Bölgesel Amatör Lig’in ilerleyişi ve statüden kısaca bahsedecek olursak;

-Toplam 4 bölgede 8 grup yer alacak.

-Bu 8 grup içerisinde 3’erli ve 4’erli ayrı gruplar yer alacak.

-Grup maçları 2 devre şeklinde toplam 6 hafta oynanacak.

-4 ayrı bölgedeki 8’er grubu birinci bitiren 32 takım, çeyrek final ve yarı finalde tek maç usulü karşı karşıya gelecek.

-Yarı final müsabakalarının galipleri ise tek maç eleme usulü final müsabakası oynayacak. 4 Bölgenin birincisi olan 4 takım TFF 3. Lig’e çıkma hakkı kazanacak.

Yani bizi, baya karışık ve bir o kadar da çekişmeli bir lig bekliyor diyebiliriz.

Toplam 108 içerisinde her 27 takımdan 1’i adını 3. Lig’e yazdıracak.

Kayseri’den de bu lige daha önce 4 takımın katılacağı bilinirken, TFF tarafından yapılan son açıklamayla bu sayı 2’ye düştü.

TFF’nin katılacak takımlara maddi yükümlülük vermesi birçok takımın geri adım atmasını sağladı. Lige katılmak isteyen ekiplere sunulan gerekçeye göre, futbolcu ve diğer takım görevlilerine PCR testinin katılacak kulüp tarafından yaptırılacak olması, aynı zamanda kendi sahasındaki müsabakalar öncesi, saha içi görevlilerinin, top toplayıcı ve sedyecilerin PCR testinin de kulüp tarafından yaptırılacağı belirtildi.

Diğer yandan, her 27 takımdan 1’inin TFF 3. Lig’e çıkacak olması ve lige katılmayan kulüplerin katılım haklarının gelecek sezona saklanması da takımların geri adım atmasını sağladı.

Bu nedenle 266 takımdan 108’i bu gerekçeleri kabul ederek, BAL’a katılım sağlayacağını belirttiler.

Kayseri’den BAL’a Talasgücü Belediyespor ile Emar Grup FK katılım sağlayacak.

Benim düşüncem bu iki takımın da 3. Lig’e çıkma kapasitesi var. Ancak 2 Kayseri takımından biri çıkabilecek.

Emar Grup FK, gerçekten önemli yatırımlar yaptı. Amatör takım olmasına rağmen, profesyonel bir anlayışla yönetilen kulüp, 3. Lig’i gerçekten istiyor. Kulüp başkanı Emre Arıkan da, camiaya sonradan girmesine rağmen, kulübü benimsedi ve gecesini gündüze katarak, 3.Lig hesapları yapıyor. BAL’ın başlaması için büyük çaba sarf eden isimlerden biri ayrıca.

Talasgücü Belediyespor ise yıllardır mücadele ettiği bu ligin tozunu yutmuş bir takım. Yerinde transferler yapan ekip, Talas ilçesinin gurur kaynağı olma yolunda ilerliyor.

Her iki takımımıza da başarılar diliyorum. Umarım ikisinden biri 3. Lig’e çıkar ve Kayseri’nin yıllardır çektiği hasreti bitirir.

Muhammed Kösedağ
Muhammed Kösedağ son yazıları (Hepsini Gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!