HELAL OLSUN MEMDUH BAŞKAN’A…

Şubat ayında Kayserili çiftçi Ömer Dede, arazisinde su sorununun çözülmediğini iddia ederek Japonya Büyükelçiliği ile görüşeceğini söyledi.

Bu olay, ulusal basına da yansıdı.

Daha sonra konuyla ilgili kurumlar, KASKİ, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Milli Emlak’ta yaptığımız görüşmelerde belgeleriyle Ömer Dede’nin, hak iddia ettiği arazide işgalci olduğu ifade edildi.

Kayseri Valiliği de buna dair açıklamalar yaptı.

Biz de o zaman diliminde bu haberleri gazetemize taşımıştık.

İşte aynı Ömer Dede ile ilgili iki gün önce Büyükşehir Belediyesi’nden bir basın bülteni servis edildi.

Ömer Dede koronavirüse yakalanmış, hayvanlarını sulamak için Belediye’den talepte bulunmuş, Başkan Büyükkılıç talimatıyla Ömer Dede’nin hayvanlarına 20 tonluk su tankeri gönderilmiş.

Ben de Ömer Dede’yi aradım. Kendisi Memduh Başkan’a ve aynı konu için aradığı AK Parti Milletvekili Taner Yıldız’a çok müteşekkir.

Ancak su mücadelesine, karantinasının biteceği bugünden itibaren kaldığı yerden devam edeceğini de söyledi.

Bu arada Japonya Büyükelçiliği ile de görüşmüş. Memduh Başkan’ın bu tavrından sonra bakış açısının değişip değişmediğini sorduğumda da bana şunları söyledi:

“Bana su gönderdikleri yer, mahkemelik olduğumuz arazi değil. Şu anda hayvanlar benim başka bir arazimde bulunuyor. Oraya bir ay sonra geçeceğiz. Japonya Büyükelçiliği ile görüştüm ama tabiki görüşürken onların bir şey yapmayacağını biliyordum. Benim derdim, ‘bu ülkenin vatandaşı değil miyim de Japonlarla görüşüyorum’ şeklinde bir tepki ortaya koymaktı sadece. Görüştük de zaten kendileriyle. Su yardımı meselesine gelince; Memduh Başkan’ı aradım ama açmadı. Ben de sandım ki, daha önce su sorunuyla ilgili çok aradığım için açmadı. Açmayınca kendisine durumu anlatan bir mesaj yazdım, hayvanların fotoğrafını gönderdim, bir de konum attım. Sonra da Taner Yıldız vekilimi aradım. O da Memduh Başkan’la birlikte toplantıda olduğunu söyledi. Memduh Başkan toplantıdan çıkınca talimat vermiş, beni aynı gün aradılar, 10 gün su ihtiyacımı karşılayacak kadar su gönderdiler. Benim Memduh Başkan ya da mevcut sisteme tepkim yok, o zaman sadece sorunum çözülmediği için cephe almıştım. Yoksa bugün yine seçim olsa Memduh Başkan’ı desteklerim. Memduh Başkan sorunlara çözüm odaklı yaklaşan biri zaten. Bu durumun benim sorunumu çözeceğini düşünmüyorum ama bir nebze de olsa durumda esneme olabilir diye düşünüyorum. Bundan önce sorunun çözümüne dair inancım yüzde 30 idi, bundan sonra da yüzde 40.”

Ömer Dede ile ilgili takdir okurun; memleketi Japonya’ya şikayet etmiş birine ben olsam bunu yapmazdım diyen de olabilir.

Ama her ne olursa olsun, Memduh Başkan ve yönetimin gösterdiği büyüklüktür.

Diğer mahkemelik ve üstelik de medyaya kadar farklı biçimlerde yansımış duruma takılmayıp hayvancağızları susuz bırakmadılar sonuçta.

Bu zihniyet de, ‘Helâl olsun’ demeyi hak eder, hem de sonuna kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!