Sigara içenlerde Kovid-19 riski daha yüksek

Sigara içenlerde Kovid-19 riski daha yüksek

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, sigara içenlerin Kovid-19’a daha fazla yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Sigara içmeyen bireylerde, virüsün etkisinin daha az görüldüğüne dair söylemlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Kılınç, yapılan araştırmaların, sigara tüketiminin Kovid-19 riskini artırdığı gibi, iyileşme süresini de uzattığını ifade etti.

HASTALIK DAHA AĞIR SEYREDİYOR

Kılınç, “Sigara içenler Covid-19 hastalığına yakalanırlarsa, daha ağır bir hastalık süreci geçiriyorlar. Bu konuda çelişkili yayınlar vardı ama son dönem yapılan yayınlar sayesinde artık bağlantıyı daha net kurabiliyoruz. Dolasıyla bu bilgi dahilinde kişiler sigara içme davranışları da dahil birçok kötü alışkanlık ve davranışlarını sorgulamaya başladılar. Bu amaçla sigara bırakma polikliniklerine başvuran hastaların olduğunu biliyoruz. Sigara içicisi olup, Covid-19’a yakalanarak hastalığı ağır geçiren, akciğer şikayetleri devam eden hastalar oluyor. Bu hastalarda sigara ile ilişkili olarak Covid-19 süreçlerinin uzadığını gözlemliyoruz. Bu nedenle ülkemizde sigara içenlerin bu konuda dikkatli olması ve nikotin bağımlılığından kurtulma süreçlerini kararlılıkla öne çekmeleri gerekiyor.” diye konuştu.

SİGARA BAĞIMLILIĞI BİR TÜR HASTALIK

Sigara bağımlılığının basit bir alışkanlık olmadığını, bir tür hastalık olduğunu kaydeden Kılınç, “Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, verem gibi tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Sigara bağımlılığı sağlık çalışanları tarafından müdahale edilirse, bilimselliği kanıtlanmış etkili ilaçların yardımıyla kolayca tedavi edilebiliyor. Tüm tütün mamulleri, elektronik sigara ve diğer ısıtılmış tütün ürünleri de dahil, güçlü bir bağımlılığa yol açan nikotin içerir. Maalesef nikotin bağımlılığı, diğer eroin, kokain gibi madde bağımlılıkları ile eşdeğer bir bağımlılıktır.” dedi.

UZMAN YARDIMI OLMADAN KURTULMAK MÜMKÜN DEĞİL

Uzman yardımı olmadan sigarayı bırakmanın mümkün olmadığını altını çizen Kılınç, “10 sigara içene sorduğunuzda 7’si sigarayı bırakmak istiyorum diyor. Ancak bu 7 kişiden sadece 3’ü sigara bırakmak için herhangi bir girişimde bulunuyor. Hastaların kendi kendilerine bu bağımlılıktan kurtulmaları her zaman mümkün olmuyor. 100 kişiden 3 ya da 4’ü bu bağımlılıktan kurtulabiliyor. Gerekli uygun müdahaleler, etkili tedaviler uygulanırsa tütünden kalıcı olarak kurtulma oranı yüzde 30’a kadar çıkabiliyor.” şeklinde konuştu.

ALO 170

Sigarayı bırakmak isteyenlerin Sağlık Bakanlığı’nın ALO 170 hattını arayarak, ücretsiz uzman desteği alabileceklerini söyleyen Kılınç, “T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından tanınmış, bilimselliği kanıtlanmış yöntemleri uygulayan, kamu kurumlarında birinci, ikinci, üçüncü basamakta bulunan sigara bırakma polikliniklerinde bu hastalığın tedavisinin yapılması başarı oranını yükseltiyor. Tütün ürünlerini kullanmayı bırakmak isteyenler, Alo 171’i arayarak en yakın sigara bırakma polikliniğinden randevu alabiliyor. Bu polikliniklerde yapılan tedavi ücretsiz ve Türkiye’nin birçok ilinde birden fazla sigara bırakma polikliniği var.” ifadelerini kullandı.

Kurumsal Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön!